Refugieprogram
Sognetur fra Viby J
OPLEVE - GLÆDE - NYDE
Spændende program med foredrag, sang, Grundlovsmøde og besøg på Kunsthal Holmen, hvor vi skal se udstillingen ”Samtaler” med værker af Peter Brandes.
Vi tager på en heldagsudflugt, hvor vi besøger Frellomuseet. Frokosten spiser vi på Henne Stationskro, og herefter kører vi til det anmelderroste Flugtmuseum i Oksbøl.
Dagene byder også på en halvdagsudflugt. Her kører vi over den 9 km lange dæmning til Vadehavsøen Rømø og ser Nationalmuseets Kommandørgård. Herefter besøger vi Rømø Kirke, der har en spændende historie. Eftermiddagskaffen drikkes i det fri inden vi kører retur over dæmningen tilbage til Løgumkloster Refugium.
Der vil desuden være tid til at nyde Refugiets ro, rytme og rammer, den gode mad og fællesskabet, Kirken og Klosteret og den hyggelige Løgumkloster by.
På denne tur er der bus fra Viby Kirke, Kirkevej 3, Viby
TILMELDING TIL DENNE TUR KUN HOS: Astrid Alsbjerg, sognesekretær adm@vibykirke.dk eller ved at møde fysisk op i åbningstiden tirsdag, onsdag eller torsdag ml. 11 – 13.
Turledere: Lis Andersen: T: 2920 3700 og Jytte Kristensen T: 2026 4855.
/løgplante_i_blomst.png)